НАЧАЛОТО.
Когато става дума за здравословно хранене и диети, всички имаме изградени разбирания, които понякога коренно се различават от реалността. При много от нас, хранителните навици са създадени още през детството, когато сме взимали пример от родителите, близките и обкръжението си. При някои, този пример е бил основополагащ за това да се храним балансирано и по-здравословно, като консумираме повече свежи продукти, приготвени у дома, а при други – лош отпечатък върху изграждането и формирането на бъдещите хранителни навици.
Не веднъж съм казвала, че внезапните и резки промени в храненето и въобще в начина на живот, могат да изиграят лоша шега, като доведат до бърза загуба на тегло, но не и до дългосрочно изграждане на едно по-балансирано и пълноценно съществуване.
Трябва да бъдете постоянни, мотивирани и да знаете, че нищо хубаво не идва даром или за кратък период от време. Здравето и добрите навици се градят дълго, те стават начин на живот и именно това е моята цел – да ви покажа, че не е толкова трудно и всеки един от нас може да бъде полезен за себе си и семейството си, като стартира с малки крачки по пътя към трансформацията.
В тази статия искам да споделя с вас няколко съвсем лесни стъпки, чрез които да започнете да надграждане себе си:
В самото начало:
- Направете си ДНЕВНИК, в който за няколко дни да следите с какво се храните. Това ще ви помогне да разберете по-добре навиците си. Например, можете да откриете, че винаги хапвате нещо сладко за закуска, което води до скок в инсулиновите нива и спад в енергията до следобед. Отбележете как се чувствате, когато сте решили да ядете, особено, ако сте яли, без да сте гладни. Изпитвахте ли умора? Стресирани ли бяхте?
- Отделете вредните си навици в списък. Например:
- Храня се твърде бързо;
- Добавям допълнителна порция;
- Храня се, без да изпитвам глад;
- Храня се в движение, без да помисля какво всъщност консумирам;
- Винаги добавям десерт след основното хранене;
- Пропускам основни хранения (например закуска);
3. Има няколко основни признака, по които да разберете дали се храните, без да сте гладни. Отбележете си ги:
- Хапвам нещо „мъничко“ всеки път щом съм у дома и гледам телевизия;
- Хапвам нещо сладко преди или след стресова среща или ситуация;
- Храня се, когато ми е скучно;
4. А може просто да се храните непълноценно и това да води до още по-голямо изостряне на апетита. Как да разберем дали се храним непълноценно?
- Не разпределям равномерно храненията си през деня. Пропускам закуска, обяда не ме засища, нямам време за следобедна закуска… а вечер – преяждам.
- Пропускам да включвам цели групи храни в менюто си. Не ям мазнини, защото се „качват“ килограми. Не ям млечни продукти, защото от тях се образува целулит. Не ям плодове, защото имат захар, а тя е въглехидрат и качвам тегло от това.
- Непрекъснато мисля за храна;
- Огладнявам зверски между основните хранения;
- Имам силен глад за въглехидрати късно вечер;
- Имам проблеми със съня;
- Имам тежест в стомаха;
И така, надявам се, че сте описали всичко това по ред в своя дневник и вече имате ясна представа кои са вашите основни „слабости“ в храненето и кое всъщност трябва да изкореним.
Няколко са важните неща, свързани с храненето, които трябва да запомните:
- Яденето на непреработени храни ще осигури на тялото ви нужните хранителни вещества, за да поддържате не само здравословно тегло, но и висок имунитет. Непреработените храни съдържат изобилие от витамини и минерали, като витамин А, С, D и К, В12, магнезий и калций. Запомнете – храната е на ПЪРВО място!
- Храненето по ресторанти не е ограничено, но за съжаление, храната, която ще ви сервират там ще бъде приготвена с вредни мазнини, ще бъде по-преработена и по-бедна на качествени макро и микро елементи.
- В чистото хранене има една основна максима и тя е „Забравете за всичко „бяло“! Тук имам предвид продукти като бяла захар и бяло брашно, защото тези храни нямат абсолютно никаква хранителна стойност.
И ето каква е разликата: Непреработените храни ви зареждат с енергия, подхранват клетките и ви правят по-жизнени, а „белите“ храни запълват само вашия емоционален глад, затрудняват поддържането на стабилни нива на кръвната захар и предизвикват допълнително обостряне на глада, раздразнителност, умора…
- Друга много важна стъпка към постигането на резултатите е РЕДОВНОТО хранене… Не трябва да позволявате на тялото си да ПРЕгладнее, да озверее, защото именно в тези моменти взимате най-грешните решения и търсите бърз източник на енергия под формата на джънк фууд. Чрез редовното приемане на правилното количество качествена храна си гарантирате стабилни нива на кръвната захар и най-вече ЗДРАВЕ!
- Количеството е изключително ВАЖНО. Най-успешната стратегия да се избегне трупането на мазнини или да се максимизира процеса на отслабване, е да контролирате количеството на порциите и да консумирате храна, богата на протеини и диетични фибри.
- Сигурно често се питате, защо трябва да мерите храната си и да спазвате определени грамажи, когато сте на даден хранителен план. Когато знаете, че дадена храна е нискокалорична, вие подсъзнателно хапвате от нея, без да се замисляте за количеството, но в крайна сметка отново приемате калории. По-голямо количество храна = на повече калории.
- Когато целта е да се свалят излишни килограми и да се изчистят натрупани подкожни мазнини, задължително трябва да бъдете в калориен дефицит, тоест броят на приетите калории да бъде по-малък от броя на изразходваните.
Един от най-лесните начини е просто да заложите на даден готов хранителен план, но идеята е първостепенно да създадете у себе си желание за промяна и вяра в собствените си сили.
Балансираното и здравословно хранене трябва да бъде разнообразно и да съдържа всички макро и микро елементи – белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини, минерали, фибри и да представлява богата палитра от цветове.
Ето няколко семпли насоки:
- Хранете се с плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и нискомаслени млечни продукти;
- Не изключвайте цели групи храни;
- Набавяйте си качествени протеини от чисто месо риба, яйца, растителни източници и ядки;
- Изключете всички храни, които съдържат хидрогенирани мазнини, сол и добавени захари;
- Следете дневните калории, като преди това използвате калкулатор или приложение, за да проследите какъв трябва да бъде вашия калориен прием според целите и начина ви на живот;
- Хранете се след тренировка – за да възстановите качествено след тренировка и да попълните изгубените запаси от гликоген, яжте храна, която съдържа както въглехидрати, така и протеини, в рамките на два часа след тренировката.
- Започнете да се храните седнали, спокойни и без да бързате;
- Опитайте да оставяте вилицата между хапките;
- Яжте само, когато сте наистина гладни; Ако усетите, че се храните, когато изпитвате силни емоции, като скука или безпокойство, опитайте се вместо това да извършвате друга дейност;
- Планирайте храненията си предварително, за да сте сигурни, че ядете здравословна и балансирана храна.
- Приемайте достатъчно количество вода (минимум 30 мл. х Лично тегло).
ЗАПОМНЕТЕ, че в здравословното хранене е важен балансът. Понякога може да се насладите и на любима храна с високо съдържание на захари, мазнини и калории. Ключът се крие в това, да консумирате такъв тип храна по-рядко, в по-малки количества и да я съчетавате с повече физическа активност и добри навици.
Ако отговорите на всички въпроси с „ДА“, значи сте готови да направите първата крачка към вашата ТРАНСФОРМАЦИЯ:
- Склонен ли съм да приготвям храната си за работа, вместо да си купувам всеки ден полуфабрикати?
- Мога ли да премахна захарта и подсладителите от кафето и чая си?
- Мога ли да заменя десертите със сладки продукти от естествени източници?
- Мога ли да заменя всички подсладени напитки с вода, чай, плодови и зеленчукови фрешове?
- Има ли въобще неща, които не искам да премахна от сегашния си дневник и да заменя с по-здравословни навици?
- Искам ли да спортувам?
- Мотивиран ли съм достатъчно?
Изтеглете ДНЕВНИКА от ТУК
Бъдете във форма цяла година! Бъдете здрави!
Ваша,
Рори